V anglickom jazyku existuje výraz „granulované“, ale nie je výraz „granule“, preto sa v Amerike a v Európe používa slovo „pellets“, čo znamená guličky. Peletky môžu byť vyrobené z dreva, rašeliny, slamy, trávy, otrúb, uhoľného prachu a ďalších druhov rastlinných surovín (biomasy). Najväčšie využitie získali drevené a rašelinové peletky. Pretože sa peletky využívajú hlavne ako palivo, často ich volajú „palivové granule“.
Výhody peliet
Pelety sa vyrábajú v špeciálnych lisoch. Vznikajú pri vysokom tlaku pretláčaním drevných pilín cez valcovú alebo kruhovú matricu s množstvom otvorov, a vzápätí sa odrezávajú na požadovanú dĺžku. Majú valcový tvar s priemerom 4 až 20 mm a dĺžku 5 až 30 mm, sypnú hustotu 600 až 800 kg/m3. Vyrábajú sa výhradne z organického materiálu – biomasy (z čistých pilín a hoblín bez pridávania chemických látok). Ako spojivo tu pôsobí lignín obsiahnutý v samotnom dreve, ktorý sa pri vysokých teplotách spôsobených vplyvom trenia, dostáva do plastického stavu.
Pelety majú niektoré vlastnosti voľne sypaných materiálov, dajú sa transportovať pneumaticky a vzhľadom na ich veľkosť a tvar je možné ich dopravovať závitovkovými dopravníkmi (ide o mechanické zariadenia na dopravu sypkého či zrnitého materiálu). Vďaka ich homogenite horia ustáleným a plynulým plameňom asi 10 až 20 minút. Popol sa dá vzhľadom na obsah dusíka, vápnika, horčíka, hydroxidu draselného a iných stopových prvkov využiť ako minerálne hnojivo. Spaľovanie tohto paliva prebieha s minimálnymi negatívnymi účinkami na ekológiu.
Pokiaľ sa zaoberáte myšlienkou, ako ekologicky a zároveň hospodárne vykurovať, stojí za zváženie popremýšľať nad peletami. Toto riešenie prináša užívateľom vysoký komfort, spoľahlivosť, bezpečnosť a v neposlednom rade má priaznivý vplyv na životné prostredie.